شرایط و ضوابط

قوانین ثبت آگهی در «الف تا یا» چیست؟

قوانین ثبت آگهی در «الف تا یا» چیست؟

چنانچه از ناحیه مراجع ذیصلاح قانونی دستور حذف آگهی صادر شده باشد، الف تا یا فوراً اقدام به حذف آگهی می‌نماید. همچنین در صورتی که گزارش تخلف کاربران نسبت به آگهی بیشتر از 5 مورد باشد، الف تا یا به صلاحدید خود ممکن است اقدام به حذف آگهی نماید. در دو فرض اخیر الف تا یا هیچ‌ گونه مسئولیتی در قبال بازپرداخت هزینه‌های پرداختی بابت آگهی حذف شده به کاربر ندارد.

آگهی‌ دهندگان با ثبت آگهی خود در الف تا یا تأیید می‌کنند که آگهی ایشان شامل مواردی که در ادامه آورده می‌شوند نخواهد بود و همچنین دارای سن بالای ۱۸ سال هستند.

·        مغایرت با قوانین جاری جمهوری اسلامی افغانستان و عرف جامعه،

·        هرگونه محتوای مندرج در فهرست مصادیق محتوای مجرمانه،

·        ناقض حریم شخصی افراد،

·        استفاده از عبارت‌ها یا کلماتی مانند: ویژه، رند، مفت، ارزان، زیر قیمت، استثنائی، حراج و موارد مشابه،

·        درج قیمت در عنوان آگهی،

·        هر گونه توهین به ادیان رسمی کشور، آداب، رسوم، قومیت‌ها، لهجه‌ها و گویش‌های مختلف،

·        استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص در آگهی، درج بی‌مورد عکس صورت اشخاص یا استفاده از عکس کودکان برای معرفی کالا و خدماتی که مخاطب آن کودکان نیستند،

·        استفاده از حروف انگلیسی برای نوشتن عبارات فارسی (اصطلاحا فینگلیش): استفاده از زبان انگلیسی برای نوشتن کلمات غیرفارسی و برندها و یا ثبت آگهی به زبان انگلیسی مانعی ندارد،

·        هر نوع آگهی و خبرپراکنی سیاسی، اجتماعی یا مذهبی که جنبه تجاری نداشته باشد،

·        ابزار یا آموزش‌های نفوذ، خرابکاری، شکستن قفل، هک و کرک،

·        فروش برنامه‌های نرم‌افزاری یا کتاب‌های فاقد مجوز قانونی برای انتشار و سایر موارد ناقض «قانون حمایت حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان»،

·        شبکه‌های هرمی و فعالیت‌های غیرقانونی و غیرمجاز اقتصادی مشابه،

·        هر شکلی از شرط‌بندی (با جایزه یا بدون جایزه)،

·        هر گونه کالایی که موجب رواج خشونت و آسیب رساندن به دیگران می‌شود، مانند: سلاح‌های گرم و سرد، مواد محترقه و امثال آن،

·        کالا و خدمات مرتبط با مواد مخدر، سیگار یا ترک اعتیاد،

·        خدمات مرتبط با همسریابی، دوست‌یابی، مشاوره خانوادگی،

·        خرید و فروش فیش حج عمره وفرض،

·        خرید و فروش اعضای بدن، مانند:‌ «کلیه»،

·        پیش‌پرداخت برای معامله‌های از راه دور،

·        درج شماره حساب در متن آگهی،

·        خدمات و کالاهایی که شائبه کلاهبرداری در آن مشاهده شود،

·        معرفی سایت‌، کالا یا خدماتی که به هر شکلی قصد رقابت با الف تا یا را دارند،

·        درج مکرر آگهی‌‌های یکسان حتی با عناوین متفاوت در یک روز،

·        ارسال مجدد یک آگهی‌‌ که از زمان حذف آن توسط کاربر، بیش از ۲۴ ساعت سپری نشده باشد،

·        آگهی‌ های فروش سیم کارت که شماره­‌ی آن در عنوانِ آگهی درج نشده باشد،

·        هرگونه اشاره کسب و کارها به شبکه‌ های اجتماعی مانند تلگرام و یا اینستاگرام در بخش توضیحات به جز در دسته‌ بندی خدمات،

·        درج سامانه پیامکی در متن آگهی.

 هرگونه سوءاستفاده از شماره تلفن همراه یا نشانی پست الکترونیکی دیگران پیگرد قانونی دارد و آگهی دهنده مسئول آن تلقی شده و الف تا یا در این مورد هیچ گونه مسئولیتی ندارد.

شرایط ثبت آگهی در «الف تا یا» چیست؟

شرایط ثبت آگهی در «الف تا یا» چیست؟

به منظور بهبود تجربه‌ی کاربری، شرایط زیر برای ثبت آگهی در «الف تا یا» وضع شده‌اند. رعایت این موارد، علاوه بر افزایش رضایت کاربران، منجر به اثربخشی هرچه بیشتر آگهی‌ها نیز می‌گردد.

 • آگهی منتشر شده به مدت یک ماه بر روی «الف تا یا» باقی می‌ماند و در صورت عدم تمدید، آگهی منقضی شده و از روی «الف تا یا» پاک می‌شود.

 • در صورت حذف آگهی، پس از گذشت ۲۴ ساعت از حذف، امکان ثبت آگهی مشابه فراهم می‌گردد.

 • هر کاربر مجاز به ثبت حداکثر سه آگهی در روز می‌باشد.

 • هر آگهی تنها در یک شهر قابل انتشار است.

 • آگهی‌های «درخواستی»، برای کاربرانی نمایش داده می‌شود که فیلتر نمایش آگهی درخواستی را انتخاب کنند.

 • آگهی ثبت شده از طریق برنامه‌‌ی اندروید و iOS «الف تا یا»، هم بر روی وبسایت «الف تا یا» منتشر شده و هم از طریق موتور‌های جستجو (مانند گوگل) قابل مشاهده و دسترسی است.

 • پس از ثبت و انتشار آگهی، امکان ویرایش اطلاعات تماس مانند ایمیل و شماره تماس و همچنین دسته‌بندی آگهی و شهر وجود ندارد.

عکس آگهی باید چه شرایطی داشته باشد؟

عکس آگهی باید چه شرایطی داشته باشد؟

طبق تجربه به دست آمده در «الف تا یا» آگهی‌هایی که همراه با تصویر منتشر می‌شوند، نسبت به آگهی‌های بدون تصویر، ۳ برابربازدیدکننده‌ی بیشتری دارند؛ بنابراین به شما پیشنهاد می‌دهیم برای بازدهی بیشتر آگهی خود حتما از عکس استفاده نمایید.

همواره از تصاویر واقعی، باکیفیت و مرتبط با کالا یا خدمتی که ارائه می‌نمایید، استفاده کنید؛ اندازه‌ی تصویر می‌بایست حداقل 600*600 پیکسل و حجم آن حداکثر 20 مگابایت باشد.
 چنانچه یک یا چند بند از موارد زیر برای تصویر آگهی شما صدق کند، تصویر مورد نظر منتشر نخواهد شد:

·         تصویر لوگو (جز در دسته‌بندی استخدام و کاریابی)،

·         تصویر بیش از حد کوچک یا بی‌کیفیت،

·         تصویر غیر واقعی،

·         تصویر دارای کادری سیاه (یا سایر رنگ‌ها)،

·         مغایرت محتوای تصویر با شرایط عرف جامعه و یا قوانین جمهوری اسلامی افغانستان،

·         استفاده ابزاری از تصاویر اشخاص در آگهی،

·         تصویری که متعلق به آگهی دیگری درالف تا یا باشد،

·         تصویری که به آگهی مرتبط نباشد،

·         تصویر اول آگهی حاوی متن باشد،

·         قیمت و شماره تلفن در تصویر درج شده باشد،

·         بیش از ۲۰٪ از محتوایِ تصویر آگهی شامل متن باشد،

·         تصویر نیاز به چرخش داشته باشد،

·         تصاویری که دارای شماره تماس، ایمیل یا آدرس سایت باشند.

در صورتی که هیچ‌کدام از موارد بالا در مورد تصاویر مدنظر شما صادق نیست ولی در هنگام ثبت آگهی، حذف شده است، عکس آگهی خود را به همراه عنوان آگهی و شماره تماس و ایمیلی که با آن آگهی را ثبت کرده‌اید، از طریق فرم تماس برای تیم پشتیبانی «الف تا یا» ارسال نمایید تا پس از بررسی مجدد، تصویر را بر روی آگهی شما قرار دهیم.

شرایط استفاده و مشاهده آگهی چیست؟

شرایط استفاده و مشاهده آگهی چیست؟

هرگونه استفاده از الف تا یا به معنی پذیرفتن شرایط مندرج در این سایت است. الف تا یا هیچ توافقی با کاربران خارج از این شرایط ندارد. شرایط زیر مربوط به کسانی است که به هر شکلی از آگهی‌های منتشر شده‌­ی الف تا یا استفاده می‌کنند.

·         تلاش الف تا یا، نشر آگهی‌ها با اطلاعات صحیح و درست است اما نمی‌تواند صحت آگهی‌ها را تضمین نماید و هیچ‌گونه تعهد یا مسئولیتی در قبال آگهی‌ها برعهده نمی‌گیرد.

·         مسئولیت استفاده از آگهی‌های این سایت بر عهده­‌ی کاربر است و الف تا یا هیچ تعهدى در قبال خسارات مستقیم، اتفاقى، تبعى، غیرمستقیم و کیفرى، ناشى از دسترسى و استفادهٔ شما از این سایت ندارد.

·         الف تا یا هیچ قرارداد، تعهدنامه یا سندی را با آگهی‌دهندگان حقیقی یا حقوقی به غیر از اخذ تعهد از ایشان به رعایت کلیه مقررات و قوانین جمهوری اسلامی افغانستان منعقد نمی‌کند. کاربرانِ الف تا یا در هر لحظه قادر به ویرایش آگهی خود هستند، بنابراین الف تا یا، هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال هر نوع آگهی درج شده در سایت نمی‌پذیرد و صرفاً مطالب درج شده توسط کاربران را نمایش می‌دهد.

·         مسئولیت استفاده از هرگونه متن، پیام، توضیح، اطلاعات، عکس، مشخصات تماس و موارد مشابه که به الف تا یا ارسال می‌شود یا در آن قرار می‌گیرد، شامل بازتولید، افشاء، مخابره، نشر و پخش آن بر عهده­ی فرستنده اطلاعات است.

·         الف تا یا مختار است هر گونه پیام، آگهی یا عکس ارسالی به سایت، یا هر حساب کاربری و اطلاعات دیگری که مربوط به کاربر یا ایجاد شده توسط کاربر می‌باشد را هر زمانی و به هر شکلی که ضروری بداند حذف نماید.

·         مسئولیت هر لینک، مطلب و ادعایی مربوط به الف تا یا که به واسطه‌­ی اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر در سایت، بلاگ یا شبکه‌های اجتماعی و باقی رسانه‌ها منتشر می‌شود، با خود این افراد است و الف تا یا مسئولیتی در قبال آنها ندارد.

·         آگهی‌های الف تا یا با هزینه­‌ی گردانندگان سایت جمع‌آوری، نظارت، مرتب‌سازی و توزیع شده است و حق حذف آگهی‌ها در هر زمان به ارسال‌کننده آگهی داده شده است. استفاده کننده از الف تا یا حق کپی‌برداری از اطلاعات آگهی‌دهنده، نوشتار و تصاویر آگهی‌های ارسال شده به الف تا یا را چه به شکل دستی و یا خودکار نخواهد داشت و انجام این موارد پیگرد قانونی دارد.

قوانین جمهوری اسلامی افغانستان بر تعبیر، تفسیر، اجرا و تأثیر این توافق‌نامه حاکم خواهند بود.

راهنمای خرید امن

راهنمای خرید امن

 • از کسانی خرید کنید که امکان ملاقات حضوری با آنها پیش از انجام معامله وجود داشته باشد.
 • هرگز پیش از دریافت کالا هزینه‌ای پرداخت نکنید.
 • اگر فروشنده اطلاعات شخصی یا اطلاعات حساب بانکی خود را ارائه کرد،‌ دلیل کافی برای اعتماد شما به ایشان نیست؛ ممکن است اطلاعات شخص دیگری مورد سوء‌استفاده قرار گرفته باشد.
 • در صورت امکان، پس از خرید کالا رسید کتبی معتبر از فروشنده دریافت کنید.

بیشتر احتیاط کنید وقتی…

 • قیمت و شرایط ارائه شده بیش از حد عالی به نظر می‌رسد.
 • فروشنده یا خریداری که بی‌دلیل و به طرزی مشکوک اطلاعات حساب بانکی شما را می‌پرسد.
 • می‌خواهید مبلغ قابل توجهی به کسی که نمی‌شناسید، بپردازید. سعی کنید در محلی امن مانند پایگاه‌های پلیس یا شعب بانک‌ها قرار بگذارید.

به خاطر داشته باشید:

 • در خرید پستی، شما پیش از اطمینان از صحت کالا هزینه را پرداخت کرده‌اید که این مورد خالی از ریسک نیست و ما انجام آن را به هیچ عنوان توصیه نمی‌کنیم.
 • بهتر است نقدی معامله کنید. چک و سفته ممکن است نقد نشوند.
 • در مورد برخی کالاها بهتر است درخواست فاکتور خرید و احیاناً بسته‌بندی اولیه را از فروشنده داشته باشید.
 • بهتر است قبل از تحویل کالا یا خودروی خود در ازای چک‌های رمزدار بانکی، با مراجعه به بانک مربوط از اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

مجوزهای برنامه الف تا یا برای دسترسی به دستگاه شما

مجوزهای برنامه الف تا یا برای دسترسی به دستگاه شما

طبق قوانین Google Play برنامه‌های سیستم‌عامل اندروید، برای دسترسی به بعضی از امکانات دستگاه کاربر مانند: میکروفون، GPS و حافظه داخلی، باید از کاربر اجازه بگیرند.

تا پیش از نسخه ۶ سیستم‌عامل اندروید (Marshmallow)، کاربر هنگام نصب برنامه‌، مجوزهای لازم را برای دسترسیِ آن برنامه به امکاناتِ دستگاه خود تأیید می‌کرد؛ با این حال، چون کاربران بدونِ آگاهیِ کامل از دسترسی‌ها، این مجوزها را تأیید می‌کردند، Google Play این رویه را تغییر دارد. از نسخه ۶ اندروید به بعد،‌ کاربر هنگام استفاده از برنامه، زمانی که برنامه برای اجرا به دسترسیِ خاصی نیاز دارد، اجازه این دسترسی را تأیید می‌کند.

نسخه اندروید برنامه الف تا یا برای ارائه بهتر خدمات به شما مجوز دسترسی به بعضی از امکانات دستگاه‌تان را از شما می‌گیرد که در ادامه هر یک از این دسترسی‌ها و علت آن‌ها توضیح داده شده است. لازم به ذکر است تأیید این مجوزها با توجه به نسخه سیستم عامل اندروید شما می‌تواند در زمان نصب یا استفاده شما از برنامه الف تا یا انجام شود.

مجوز دسترسی به موقعیت دستگاه

برنامه الف تا یا به سه منظور به دسترسی موقعیت‌ دستگاه شما نیاز دارد:

 • تعیین شهر برای نمایش آگهی‌ها

برنامه الف تا یا برای تشخیص شهر شما، هنگام ورود به برنامه الف تا یا یا تغییر تنظیمات شهر، به این مجوز نیاز دارد. با استفاده از این دسترسی، برنامه الف تا یا شهر فعلی شما را در فهرست شهرهای کشور مشخص می‌کند تا انتخاب آن راحت‌تر باشد.

ارائه این مجوز به برنامه الف تا یا اختیاری است و شما می‌توانید به صورت دستی نیز شهر مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کنید.

 • تعیین محدوده برای ثبت آگهی‌ها

برنامه الف تا یا برای تعیین محدوده یا محل بازدید موضوع آگهی شما هنگام ثبت آگهی، به این مجوز نیاز دارد.

ارائه این مجوز به برنامه الف تا یا اختیاری است و شما می‌توانید به صورت دستی نیز محدوده یا محل بازدید مورد نظر خود را پیدا و انتخاب کنید.

مجوز دسترسی به عکس/رسانه/فایل و فضای ذخیره‌سازی دستگاه

برنامه الف تا یا به دو منظور به دسترسی به عکس/رسانه/فایل و فضای ذخیره‌سازی دستگاه دستگاه شما نیاز دارد:

 • انتخاب عکس برای آگهی

شما برای انتخاب و بارگذاری عکس‌های آگهیِ خود هنگام ثبت آگهی نیاز به تأیید این مجوز دارید.

مجوز دسترسی به اطلاعات اتصال بی‌سیم دستگاه

برنامه الف تا یا برای اتصال به اینترنت بی‌سیم (Wi-Fi) به این مجوز نیاز دارد. بنا بر قوانین Google Play، چون برنامه‌ها به‌طور معمول نیاز به دسترسی به اینترنت دارند، مجوز این دسترسی تنها هنگام دانلود برنامه نمایش داده می‌شود و هنگام اتصال به اینترنت بی‌سیم، به صورت مستقیم از کاربر اجازه گرفته نمی‌شود.